W ramach nieodpłatnych spotkań dla biznesu z cyklu GGLider 11 czerwca 2025 r. wracamy z tematem dyrektywy o transparentności. Szefowa naszej praktyki prawa pracy – adwokat Magdalena Grykowska zebrała pytania, z którymi dotąd zetknęła się w trakcie prowadzonych przez siebie szkoleń. Podczas webinarium pt. „Dyrektywa o transparentności – w praktycznych pytaniach i odpowiedziach” tym razem postara się udzielić na odpowiedzi na budzące najwięcej wątpliwości kwestie, z którymi mierzą się pracodawcy przygotowujący już swoje firmy na zmiany, które wprowadzi tzw. dyrektywa o transparentności. Zapraszamy do rejestracji.
Ważna data dla przedsiębiorców to 7 czerwca 2026 r. Do tego czasu bowiem powinna zostać implementowana przez państwa członkowskie Dyrektywa ws. wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania – czyli tzw. dyrektywa o transparentności, uchwalona 10 maja 2023 r.
Biorąc pod uwagę zakres wyzwań i przygotowań czekających pracodawców pozostało naprawdę niewiele czasu. Mimo wstępnej fazy prac legislacyjnych – w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i w Sejmie trwają prace nad przygotowaniem implementacji dyrektywy do polskiego porządku prawnego, pracodawcy – zwłaszcza firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników, już teraz powinni przygotowywać się do nadchodzących zmian, bo sam okres vacatio legis prawdopodobnie będzie nie wystarczający, aby odpowiednio wdrożyć nowe rozwiązania. Tym bardziej, że często pracodawcy nie mają ani zebranych ani przeanalizowanych danych, dotyczących struktury wynagradzania.
Kolejne wyzwanie wynika z tego, że implementacja dyrektywy będzie musiała uwzględniać też skuteczne, proporcjonalne i odstraszające kary w przypadku naruszeń przepisów krajowych, ale także kompleksowy system odszkodowawczy. Trzeba pamiętać, że intencją prawodawcy unijnego jest to, by świadczenia dla pracownika obejmowały:
- odzyskanie pełnego zaległego wynagrodzenia i związanych z nim premii lub świadczeń rzeczowych;
- odszkodowanie za utracone szanse;
- zadośćuczynienie za szkody niematerialne;
- odszkodowanie za szkody spowodowane przez inne odpowiednie czynniki.
Bagatelizując temat przejrzystości i działań mających na celu minimalizację luki płacowej, pracodawcy narażają swoje organizacji na ryzyko kar i wysokie koszty wdrożenia w zbyt krótkim czasie vacatio legis.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Szczegóły organizacyjne:
- Nieodpłatne webinarium „Dyrektywa o transparentności – w praktycznych pytaniach i odpowiedziach”
- Kiedy? Środa, 11 czerwca 2025 r., godz. 10:00-10:45
- Prelegentka – adwokat Magdalena Grykowska.
- Formuła: online
- Link do rejestracji>>
- Webinaria z cyklu GGLider kierowane są do właścicieli firm i osób zarządzających, członków zarządów i menedżerów wyższego szczebla, a także prawników wewnętrznych.
- Udział w spotkaniu jest nieodpłatny, konieczna jest jednak rejestracja z adresu email z domeny służbowej.
- O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Potwierdzeniem, że zgłoszenie zostało zaakceptowane jest link, który umożliwi udział w webinarium, wysyłany najpóźniej na dzień przed wydarzeniem. GGL zastrzega sobie prawo odmowy przyjęcia zgłoszenia.
- Spotkanie jest zamknięte dla prawników z kancelarii prawnych, przedstawicieli firm doradczych i konkurencyjnych – dziękujemy za Państwa zrozumienie.