Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przyjęta przez Sejm

01/07/2024

28 czerwca 2024 r. Sejm przyjął z poprawkami długo wyczekiwaną przez środowiska twórcze nowelizację ustaw o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Kluczowa zmiana zakłada, że twórcy_czynie i wykonawcy_czynie utworów audiowizualnych oraz wykonawcy_czynie utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. W niniejszym artykule omawiamy kluczowe zmiany.  

Nowela implementuje do polskiego porządku prawego dwie unijne dyrektywy:

  • SATCAB II (dyrektywa satelitarno-kablowa), której głównym założeniem jest stworzenie warunków umożliwiających szersze rozpowszechnianie w państwach członkowskich programów telewizyjnych i radiowych pochodzących z innych państw członkowskich;
  • DSM (dyrektywa w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym), która zawiera uregulowania dotyczące nowych zasad odpowiedzialności pośredników usług internetowych oraz eksploatacji utworów w środowisku cyfrowym. Dyrektywa wprowadza nowe postacie dozwolonego użytku, takie jak eksploracja tekstów i danych, korzystanie z utworów w działalności dydaktycznej oraz zwielokrotnianie utworów w celu zachowania dziedzictwa kulturowego. Dyrektywa zapewnia twórcom_czyniom i wykonawcom_czyniom przenoszącym swoje prawa lub udzielającym licencji godziwe wynagrodzenie oraz ułatwia jego egzekwowanie. 

Co zmieni się w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Poza zmianą dotyczącą tantiem za udostępnianie dzieł w Internecie Sejm przegłosował następujące zmiany:

  • zwiększono z 3 do 25 procent objętości utworu, który może być wykorzystany na potrzeby zilustrowania treści w celach dydaktycznych lub związanych z prowadzeniem działalności naukowej, jednak pod warunkiem że korzystanie to nie ma charakteru zarobkowego oraz odbywa się na odpowiedzialność tych instytucji lub podmiotów, na ich terenie lub w innym miejscu, lub za pośrednictwem bezpiecznego środowiska elektronicznego dostępnego, dzięki zastosowaniu procedur uwierzytelniających, tylko dla uczących się i nauczających lub prowadzących działalność naukową w danej instytucji lub danym podmiocie;
  • rozszerzono katalog zawodów, które objęte zostaną tantiemami o artystów_tki wykonawców_czynie utworu literackiego, publicystycznego, naukowego, muzycznego lub słowno-muzycznego;
  • wprowadzono nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy do korzystania online z ich publikacji prasowych. Wydawcy będą mieli prawo do wyłącznej eksploatacji online ich publikacji prasowych przez platformy internetowe;
  • wprowadzono poprawki mające na celu ustalenie granicznej daty, od której może powstać uprawnienie do eksploatowania utworów niedostępnych w handlu.

Polska była ostatnim państwem członkowskich, które nie wdrożyło omawianych rozwiązań. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych w dotychczasowym kształcie była przestarzała i nie odpowiadała realiom rynkowym oraz rozwojowi technologicznemu.

Pomimo dużych opóźnień w procedowaniu zmian ocenić je należy pozytywnie, gdyż wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środowisk twórczych oraz odpowiadają standardom europejskim.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zmiany dotyczące prawa do wynagrodzenia z tytułu udostępniania online utrwalenia artystycznego wykonania mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

    Autor: adwokat Łukasz Rytel

    KONTAKT DO SPECJALISTY

    Jan Hasik

    Jan Hasik

    Jestem radcą prawnym specjalizującym się w doradztwie procesowym dla przedsiębiorstw. Reprezentuję Klientów w postępowaniach sądowych przed sądami powszechnymi, arbitrażowymi oraz administracyjnymi, a także w zakresie pozyskiwania o rozliczania dotacji unijnych.

    Może Cię zainteresować…