Kolejny sukces radcy prawnego dra Dominika Sypniewskiego, który w postępowaniu administracyjnym uzyskał dla Klienta decyzję legalizującą samowolną zmianę sposobu użytkowania nieruchomości wartej ok. 8-10 milionów złotych.
Droga do uzyskania pozytywnej decyzji nie była ani łatwa, ani oczywista. Chodziło o budynek położony w willowej dzielnicy m.st. Warszawy, użytkowany w całości – wbrew ustaleniom planu miejscowego – na cele biurowe. Klient zgłosił się do nas w sytuacji, gdy organ nadzoru budowlanego uznał, że zmiana sposobu jego użytkowania została dokonana z pominięciem art. 71a prawa budowlanego i na tej podstawie wstrzymał użytkowanie budynku. Jednocześnie nałożył na Klienta, jako na właściciela, obowiązek doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem.
Z punktu widzenia przyjętej przez dra Dominika Sypniewskiego strategii, kluczowe w tej sprawie było ustalanie i wykazanie organowi, czy i kiedy „samowola” rzeczywiście nastąpiła. W tym celu nasi prawnicy zrekonstruowali stan prawny, który w tym momencie obowiązywał i dokładnie przeanalizowali przepisy przejściowe nowelizujące prawo budowlane. Na tym etapie nasze działania objęły poszukiwanie dokumentów archiwalnych, analizę pierwotnej dokumentacji projektowej, przygotowanie spójnej narracji, która jednoznacznie potwierdziła, kiedy samowola została wykonana wraz z wykazaniem, że jej zakres ograniczał się wyłącznie do zmiany sposobu użytkowania.
Postępowanie administracyjne w tej sprawie trwało 4 miesiące. W efekcie Dominik Sypniewski doprowadził do uchylenia postanowienia wstrzymującego użytkowanie budynku, a następnie do wydania decyzji legalizującej samowolną zmianę sposobu użytkowania. Z perspektywy Klienta oznacza to skuteczną ochronę nieruchomości wartej ok. 8-10 milionów złotych.
Do skutecznej realizacji projektu przeprowadziliśmy kompleksowe badania stanu prawnego nieruchomości. To jedno ze standardowych działań, które realizujemy w ramach naszej specjalizacji Due Diligence nieruchomości, którą kieruje radca prawny Dominik Sypniewski.