Sankcje przewidziane w dyrektywie o przejrzystości, a zabezpieczenia udzielane w postępowaniu cywilnym

14/04/2025

W tym artykule podejmuję próbę rozważenia, w jaki sposób art. 17 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (dalej: Dyrektywa) może być rozumiany w kontekście przepisów postępowania cywilnego regulujących udzielanie zabezpieczeń.

Charakterystyka art. 17 Dyrektywy o przejrzystości

Artykuł 17 Dyrektywy wprowadza obowiązek zapewnienia, aby w przypadku naruszenia praw lub obowiązków związanych z zasadą równości wynagrodzeń, właściwe organy lub sądy krajowe, zgodnie z prawem krajowym, mogły wydać, na wniosek powoda (czyli pracownika) i na koszt pozwanego (czyli pracodawcy):
• nakaz zaprzestania naruszenia;
• nakaz podjęcia środków służących zapewnieniu, aby stosowane były prawa lub obowiązki związane z zasadą równości wynagrodzeń.

Wprowadzenie wymogów Dyrektywy do krajowego porządku prawnego będzie wiązało się więc z koniecznością dostosowania systemu ochrony prawnej, w tym procedur zabezpieczających interesy stron postępowania.

Przepisy k.p.c. dotyczące zabezpieczeń

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego (Art. 730 i nast. k.p.c.) przewidują możliwość udzielenia zabezpieczeń na czas toczącego się postępowania. Ich celem jest ochrona skuteczności przyszłego orzeczenia sądu, w szczególności w postępowaniach, w których istnieje obawa, iż bez zastosowania środków zabezpieczających, realizacja roszczeń może stać się niemożliwa lub znacznie utrudniona.

Rodzaje zabezpieczeń są różne dla roszczeń pieniężnych (na przykład roszczenia o zapłatę wyrównania wynagrodzenia na rzecz pracownika, który powołuje się na dyskryminację płacową) jak i niepieniężnych.

Aktualnie katalog sposobów zabezpieczeń dla roszczeń pieniężnych jest zamknięty i nie przewiduje takich środków, jakie zostały opisane w art. 17 Dyrektywy.

Aby uzyskać zabezpieczenie roszczenia pieniężnego, konieczne jest uprawdopodobnienie roszczenia, a nadto wykazanie interesu prawnego w jego udzieleniu.

Uwagi co do możliwej implementacji

W kontekście takich roszczeń pracowniczych, jak opisane powyżej, implementacja art. 17 Dyrektywy o przejrzystości może wywołać szereg implikacji proceduralnych. W szczególności:
1) zmianę katalogu rodzajów zabezpieczeń roszczeń pieniężnych w sprawach pracowników mających na celu dochodzenie ich prawa do równego wynagrodzenia (art. 7 Dyrektywy);
2) udzielanie zabezpieczeń na rzecz pracowników na czas toczącego się postępowania sądowego poprzez:
• ustalenie określonej wysokości świadczeń od pracodawcy na rzecz pracownika na czas postępowania (oczywiście o ile stosunek pracy w dalszym ciągu trwa);
• zobowiązanie pracodawcy do udzielenia pracownikowi wszelkich informacji (aktualnie opisywanych w art. 7 oraz art. 9 Dyrektywy).

Powyższe, w połączeniu z wymaganą przez Dyrektywę zmianą rozkładu ciężaru dowodowego (art. 18 Dyrektywy) oraz możliwością bardzo szerokiego prowadzenia porównywalności sytuacji pracownika (art. 19 Dyrektywy), często może prowadzić do przyjęcia przez Sądy orzekające, że roszczenie pracownika jest uprawdopodobnione, a udzielenie zabezpieczenia konieczne dla urzeczywistnienia zasady z art. 16 ust. 2 Dyrektywy.

Przepis ten bowiem nakazuje, aby odszkodowanie lub zadośćuczynienie dla pracownika, który poniósł szkodę w wyniku naruszenia jakichkolwiek praw lub obowiązków związanych z zasadą równości wynagrodzeń, zapewniało rzeczywiste i skuteczne odszkodowanie lub zadośćuczynienie za poniesione straty i szkody – przy czym w sposób odstraszający i proporcjonalny.

Podsumowanie

Podsumowując, art. 17 Dyrektywy może w toku implementacji stać się elementem systemowego wsparcia pracownika dochodzącego roszczeń wobec pracodawcy, także w ramach zabezpieczeń procesowych.

KONTAKT DO SPECJALISTY

Magdalena Grykowska

Magdalena Grykowska

Jestem adwokatem specjalizującym się w doradztwie na rzecz przedsiębiorców, a w tym głównie w obszarze prawa pracy. Prowadzę także obszerną praktykę postępowań sądowych w zakresie spraw gospodarczych oraz pracowniczych (reprezentując pracodawców).

Może Cię zainteresować…

Wyzbycie się nieruchomości obciążonej hipoteką a pokrzywdzenie wierzycieli – Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 19 marca 2025 r.

Wyzbycie się nieruchomości obciążonej hipoteką a pokrzywdzenie wierzycieli – Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 19 marca 2025 r.

Czy dłużnik może sprzedać nieruchomość obciążoną hipotekami o wartości przewyższającej jej wartość bez ryzyka skargi pauliańskiej? Do tej pory orzecznictwo sądów nie było w tym zakresie jednolite. Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 19 marca 2025 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 9/24 przynosi rozstrzygnięcie, które rozwiewa wątpliwości i może mieć istotne konsekwencje dla dłużników i wierzycieli.