Artykuł naukowy autorstwa radcy prawnego dra Dominika Sypniewskiego pt. „Dekompozycja władztwa planistycznego gminy – od ochrony interesu publicznego do centralizacji” ukazał się w czasopiśmie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (UMW) „Studia Prawnoustrojowe” nr 66. Zachęcamy do lektury!
Planowanie przestrzenne wpływa na życie całego społeczeństwa, pomaga w realizowaniu zrównoważonego rozwoju, efektywnym wykorzystaniu zasobów i na poprawę jakości życia. Choć należy do zadań publicznych państwa, to w polskim systemie planowania przestrzennego szczególną rolę odgrywa gmina.
W artykule dr Dominik Sypniewski analizuje proces stopniowego ograniczania władztwa planistycznego gmin w Polsce, zwracając uwagę na coraz większą ingerencję ustawodawcy w kompetencje samorządów w zakresie planowania przestrzennego. Podkreśla szczególną rolę tzw. specustaw, które poprzez wprowadzanie wyjątkowych przepisów dotyczących konkretnych inwestycji, skutecznie marginalizują rolę gmin w tym procesie.
Autor wykazuje, jak ograniczenia władztwa planistycznego wpływają na samodzielność gmin i ich zdolność do kształtowania przestrzeni. Zwraca też uwagę na konsekwencje tych zmian dla inwestorów, którzy coraz częściej muszą borykać się ze skomplikowanymi i nieprzewidywalnymi procedurami.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją artykułu na stronie internetowej czasopisma UMW „Studia Prawnoustrojowe” nr 66 >>
Planowanie przestrzenne odgrywa ważną rolę w procesie inwestycyjno-budowlanym. Wspieramy prawnie inwestorów na każdym etapie realizacji inwestycji. Zachęcamy do kontaktu z radcą prawnym Dominikiem Sypniewskim.