Przekładamy doświadczenie codziennej pracy prawniczej z biznesem także na rozwój naukowy.
W najnowszej Palestrze (11/2023) w całości poświęconej problematyce prawnej rynku nieruchomości, nasi eksperci – adwokat Magdalena Grykowska oraz dr Mikołaj Goss – dzielą się swoimi obserwacjami dotyczącymi kontraktowych mechanizmów kształtowania ceny za nieruchomość. Zachęcamy do lektury.
Przedmiotem analizy artykułu jest niezbędny dla ważności umów sprzedaży nieruchomości składnik umowy, jakim jest cena. W świetle polskich przepisów może być ona określona kwotowo albo poprzez wskazanie podstaw do jej ustalenia. W wyniku przeprowadzonych analiz autorzy dostrzegają jednak istotną rozbieżność dotyczącą sposobów jej określania w zależności od tego czy chodzi o zapisy umów przedwstępnych czy już ostatecznych umów sprzedaży.
Autorzy odpowiadają na pytania:
- jakie poza określeniem kwotowym mogą być inne mechanizmy ukształtowania ceny za nieruchomość?
- co determinuje wskazaną powyżej różnicę w sposobie określania ceny w umowach przedwstępnych i ostatecznych. Czy są to względy normatywne, czy jedynie wynik praktyki notarialnej w celu minimalizacji ryzyka konfliktu pomiędzy stronami transakcji?
- od jakich czynników niezależnych od woli stron transakcji może dodatkowo zależeć wartość rynkowa nieruchomości?
- na czym polega charakter umowy przedwstępnej w procesie sprzedaży nieruchomości?
- jak ewoluowało orzecznictwo w temacie kształtowania ceny za nieruchomość.
Artykuł jest w całości dostępny online na stronach magazynu Palestra – zapraszamy do lektury, a także do zapoznania się z pełnym zakresem naszego wsparcia w obszarze transakcji nieruchomościowych.