Sukces przed WSA w sprawie uchylenia decyzji o odmowie zwrotu atrakcyjnego terenu inwestycyjnego 

12/12/2024

Radca prawny dr Dominik Sypniewski uzyskał pozytywne rozstrzygnięcie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie w sprawie uchylenia decyzji o odmowie zwrotu wywłaszczonej z przeznaczeniem na cele publiczne prawie półhektarowej działki Klientów w atrakcyjnej lokalizacji na warszawskim Tarchominie. To jeszcze nie koniec postępowania w tej sprawie. Teraz trafi ona do ponownego rozpoznania przez organ II instancji.

Klienci zgłosili się do nas w kwietniu, ale historia ciągnie się od końca lat 70-tych. Wówczas należąca do nich, atrakcyjnie położona na warszawskim Tarchominie, prawie półhektarowa działka została wywłaszczona z przeznaczeniem na cele publiczne. Powodem uzasadniającym wywłaszczenie nieruchomości były plany budowy elementów infrastruktury rekreacyjnej dla przyszłego Osiedla Tarchomin. Przemawiała za tym gigantyczna skala inwestycji, obejmującej realizację dziesiątek tysięcy mieszkań. Problem w tym, że na wywłaszczonym terenie nigdy nie powstało typowe zagospodarowanie terenów zielonych, takie jak alejki, ławeczki, kwietniki, oświetlenie, ani tym bardziej zorganizowany plac zabaw czy też park – jak np. pobliski Park Picassa.

Co ciekawe obecnie teren, pierwotnie planowany jako „zielony”, zmienił swoje przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i jest już przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Atrakcyjna lokalizacja wpływa więc dodatkowo na jego wartość dla m.st. Warszawy.

W postępowaniu w drugiej instancji organ administracji publicznej nie uwzględnił wniosku Klientów w sprawie zwrotu działki, ponieważ uznał, że przeznaczenie terenu na cele zielone stanowi realizację celu publicznego. Zaskarżając tę decyzję radca prawny Dominik Sypniewski argumentował, że utrzymywanie przez wiele lat działki w postaci nieurządzonych terenów zielonych nie spełnia jednak konstytucyjnych standardów wywłaszczenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił tę argumentację wskazując, że jednak nie jest to cel publiczny.

W konsekwencji wyroku WSA sprawa trafi teraz do ponownego rozpoznania przez organ II instancji. Droga do odzyskania nieruchomości pozostaje więc jeszcze daleka, ale po 40 latach od wywłaszczenia w końcu jest możliwa.

Kompleksowe badanie Due Diligence nieruchomości pozwala ocenić zarówno ryzyko nieprzewidzianych problemów prawnych, jak i możliwości dochodzenia swoich praw w sprawach, jak powyższa. Osoby zainteresowane wspraciem prawnym w tym zakresie zachęcamy do kontaktu z Dominikiem Sypniewskim.

Może Cię zainteresować…

Ochrona sygnalistów w wiodącej firmie budowlanej

Ochrona sygnalistów w wiodącej firmie budowlanej

Jan Hasik i Grzegorz Półtorak, z sukcesem zakończyli kolejny projekt, obejmujący audyt, zaprojektowanie i wdrożenie kompleksowego systemu ochrony sygnalistów, tym razem dla dużej firmy z branży budowlanej.