Kara umowna bez wskazania końcowego terminu naliczania i kwoty maksymalnej

15/12/2021

Dnia 9 grudnia 2021 roku Sąd Najwyższy rozstrzygnął zagadnienie prawne uznając, że dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania w postaci określonego procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki, nawet jeżeli nie określono końcowego terminu naliczania kary umownej ani jej kwoty maksymalnej. Z omawianej uchwały Sądu Najwyższego, sygn. akt III CZP 16/21 wynika, że na skuteczność zastrzeżenia kary umownej nie ma wpływu brak wskazania końcowego terminu jej naliczania ani brak wskazania jej kwoty maksymalnej, w sytuacji, gdy zastrzeżono karę umowną w postaci procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki. Sąd Najwyższy uznał, że określenie wysokości kary umownej poprzez wskazanie podstaw do jej wyliczenia nie sprzeciwia się uznaniu, że kara umowna stanowi określoną sumę pieniężną w rozumieniu art. 483 § 1 kodeksu cywilnego. Pisemne uzasadnienie uchwały nie zostało jeszcze opublikowane

KONTAKT DO SPECJALISTY

Magdalena Grykowska

Magdalena Grykowska

Jestem adwokatem specjalizującym się w doradztwie na rzecz przedsiębiorców, a w tym głównie w obszarze prawa pracy. Prowadzę także obszerną praktykę postępowań sądowych w zakresie spraw gospodarczych oraz pracowniczych (reprezentując pracodawców).

Może Cię zainteresować…

Wyzbycie się nieruchomości obciążonej hipoteką a pokrzywdzenie wierzycieli – Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 19 marca 2025 r.

Wyzbycie się nieruchomości obciążonej hipoteką a pokrzywdzenie wierzycieli – Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 19 marca 2025 r.

Czy dłużnik może sprzedać nieruchomość obciążoną hipotekami o wartości przewyższającej jej wartość bez ryzyka skargi pauliańskiej? Do tej pory orzecznictwo sądów nie było w tym zakresie jednolite. Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 19 marca 2025 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 9/24 przynosi rozstrzygnięcie, które rozwiewa wątpliwości i może mieć istotne konsekwencje dla dłużników i wierzycieli.